א ו פ ק   ז ה ב  - מרכז ידע הכשרה וייעוץ להגנה סיעודית

   ת.ד. 233, ניר-צבי  טל': 9200238 – 08  פקס: 08-9209864  נייד: 050-7435865  

פעילויות

מי אנחנו? מאמרים   הוסיפו למועדפים

צרו קשר

 לדף הבית

 

 

התייקרות ביטוחי הסיעוד  -  הסנוניות הראשונות

מאת אבי רייטן   "עדיף ביטוח" 5 ספט'  2004

 

 

 לאחר תקופה בת מספר חודשים בהם פורסמו ידיעות בדבר התייקרות ביטוחי הסיעוד, הסנוניות הראשונות הופיעו ב – 1 ספט' 2004. נראה היה שחלק מחברות הביטוח שאולצו לייקר את התעריפים השתדלו לעכב ככל האפשר את התהליך, אך "מנורה" ו"הפניקס" מצמצו ראשונות.

חברת  ה"פניקס" העלתה את המחירים בשיעור הנע בין 40% ל- 60% מותנה בגיל הכניסה, תקופת הפיצוי ומינו של המבוטח. חברת "מנורה" העלתה את תעריפיה בשיעור הנע בין 50% ל – 90%.

חברות הביטוח האחרות טרם פרסמו את כוונותיהן, אך קרוב לוודאי שאלה יעלו החל ב- 1 אוק' שנה זו חוץ מחברות "מגדל" ו"אליהו" אשר אינן מדברות כלל על העלאת מחירים קרובה.

במצב שנוצר, בו יש פערי פרמיה גבוהים מאד בין החברות, יצטרך כל סוכן להחליט היכן להציב את נושא הסיעוד במסגרת סל מוצריו ועם מי לעבוד. אין ספק שכדי להצליח במכירות יצטרך לשפר באופן משמעותי את מיומנויותיו במוצר תוך מציאת פתרון יצירתי, ולא רק צמצום סכום הביטוח, והכרת הסביבה בה הוא פועל - רכישת כלים טובים יאפשרו לסוכן להצליח במכירותיו.

 

המהפכה אותה מוביל המפקח על הביטוח בתיתו עדיפות לביטוחים הקבוצתיים הקדימה במספר חודשים את אשר קורה בימים אלה. הפער הגדול בין הפרמיה הנגבית בביטוחי פרט לזו הנגבית בביטוח קבוצתי, יקשה על הסוכן להתמודד על ליבו של הלקוח. למען הסר ספק, דעתי המקצועית היא שהביטוח הקבוצתי הטוב ביותר שקיים, נופל בטיבו מתוכנית הביטוח הפרטית הנחותה ביותר שקיימת לצערי אין בחוות דעתי זו כדי להקל על מצוקת הסוכן במאבקו על כיסו של הלקוח.

 

באשר לעתיד, דעתי כפי שהובעה בעבר היא:

 

א. חברות הביטוח יצטרכו להעמיד לרשות הסוכנים תוכניות ביטוח עם תקופות המתנה ארוכות (36 או  60 חודש) כדי לאפשר מכירתן כשכבה שניה כוללת הן על ביטוחים המשווקים ע"י קופות החולים  (מה שמכונה בטעות שב"ן), הן על ביטוחים קבוצתיים והן על ביטוחי פרט. חברת "הראל" קיבלה בעצם   ימים אלה אישור למכירת התוכנית עם המתנה של 36 חודש לכל מבוטח לו יש ביטוח סיעודי כל שהוא  (פרט, קבוצתי, או קבוצתי של קופת חולים) ולחלק  מחברות הביטוח יש אישורים לגבי מקצת מאלה.

 

ב. על מנת לאשפר מכירה תוך הוזלת מחיר, המפקח על הביטוח יצטרך לחזור בו מהכללים שקבע בספט' אשתקד ולאפשר גם מכירת מוצרים נחותים בהגדרותיהם כפי שהיה בעבר, במקביל למוצרים המצויינים  והיקרים הנוכחיים. זאת בחזקת "מוטב קצת פחות טוב מאשר מאומה" . אני יודע שאין זו החלטה קלה אך האחריות של המפקח חלה גם על האזרח הקטן ויכולתו להתמודד עם הבעיה הסיעודית, זאת לפחות עד ליום בו יכנס הטיפול הסיעודי (בבית או במוסד) כחלק החוק הבריאות הממלכתי. החלטה מסוג זו  תצמצם או אף תבטל את הצורך בהעלאת מחירים על תיק קיים בעתיד.

 

ג. היה וידרשו שינויים בפרמיה לגבי תיק קיים (ומדובר על כך) על המפקח למנוע זאת בכל דרך אפשרית.  ייקור תיק קיים יתן מכת מוות לביטוח הסיעודי הפרטי בישראל.

 

עם זאת מן הראוי שנדע, שעליית המחירים שנכפתה עלינו בימים אלה אינה נובעת מהפסדי תיק ביטוחי סיעוד במדינת ישראל. ההפסדים של חברות ביטוח המשנה נובעים מהנעשה בעולם ולא בישראל אך הן מגלגלות זאת לפתחנו. הפסדי החיתום בישראל אינם מצדיקים ייקור ברמה גבוהה.

 

 בנוסף לשינויים בפרמיה, חלו שינויים נוספים בחברת "מנורה":

- נקבע סכום ביטוח מירבי של 11,000 ₪ במקום 25,000 ₪ לתוכנית מסוג "לכל החיים".

- נוספה אפשרות לביטוח סיעודי לילדים מגיל 9 אם כנספח להורים ואם כפוליסה נפרדת (כידוע, "מגדל" משווקת מוצר כזה לילדים החל מגיל שנה).

- בוטל מסלול ב', שאיפשר תוכנית עם סף של 4 A.D.L. במחיר מוזל כנספח למסלול הרגיל.

- לא צומצמה הנחת בני זוג (נשארה 15%).

 

 

 

 

  חזרה לראש העמוד   

 

לכתבות נוספות של אבי רייטן 


© כל הזכויות שמורות לאבי רייטן

 

     ביטוח - מדריך הביטוח      מילון מונחי ביטוח                        

הקמת אתרים - קטיה שורצמן