א ו פ ק   ז ה ב  - מרכז ידע הכשרה וייעוץ להגנה סיעודית

   ת.ד. 233, ניר-צבי  טל': 9200238 – 08  פקס: 08-9209864  נייד: 050-7435865  

פעילויות

מי אנחנו? מאמרים   הוסיפו למועדפים

צרו קשר

 לדף הבית

 

 

חברות הביטוח נאבקות על שוק הביטוח הסיעודי

מאת אבי רייטן             "עדיף ביטוח" 4 אוגוסט 2005

 

 

בימים אלה יצאו חברות מנורה" ו"מגדל" עם שיפורים במוצרי הביטוח הסיעודי וחברת ה"פניקס" עומדת לעשות כך במהלך חודש אוגוסט.

"המפץ הגדול" שארע בשנה האחרונה בתחום הפרמיות, שלעיתים הוכפלו, הביא להאטה ניכרת במכירות ביטוחי הסיעוד ברוב החברות. עם זאת שוועתם של סוכני הביטוח, שפרנסתם קופחה ממילא בשנתים האחרונות, דרבנה את החברות לבצע שלושה מהלכים:

 

א. הגדלת מגוון התוכניות שתכליתן לאפשר מכירת ביטוח בפרמיות נמוכות יותר וכוונתי לאותן תוכניות בהן תקופת ההמתנה ארוכה ושדרוגן  לתוכניות שכבה שניה מעל ביטוחי פרט וקבוצתיים, בנוסף להיותן שכבה שניה מעל ביטוחי קופות החולים. מהלך זה חייב את החברות להכשיר את סוכניהן לניצול יעיל של המוצרים תוך תכנון נכון של צרכי הלקוח בהתחשב במקורות הכספיים העומדים לרשותו.

 

ב. שיפור בלתי פוסק, אם כי בשוליים של המוצר עצמו, בהגדרותיו, בהחרגותיו וכל זאת מעבר לכללים הבסיסיים אותם חייב המפקח על  הביטוח.

 

ג. הפחתת הפרמיה, שינויים כלפי מטה באותן פרמיות שזה אך הועלו !!

 

ביטוחי הסיעוד המשלימים

חברת "מגדל", שהוסיפה החודש למדף את הביטוח המשלים עם 60 חודשי המתנה, השלימה קבוצה של6 חברות ביטוח להן מוצרים משלימים עם 36 ו-60 חודשי המתנה. בימים אלה פועלות שלושת החברות הנותרות ("מנורה", "איילון", ו"הכשרת הישוב") להציב תוכניות כאלה לרשות סוכניהן.

בהקשר זה יצויין כי חוץ מחברות "כלל" ו"אריה" בהן מוצרים אלה נתנים למכירה רק כשכבה שניה מעל ביטוחי הסיעוד הנמכרים ע"י קופות החולים, בשאר החברות התוכניות מותרות למכירה  כשכבה שניה גם מעל ביטוחי פרט וביטוחים קבוצתיים, דבר המקל על גמישות הסוכן במכירה.

 

שיפורים במוצר

להערכתי המוצרים מתקרבים לרוויה מבחינת מאפייניהן. עם זאת בשוליים מתבצעים שיפורים שיש בהם לעיתים לעשות את ההבדל בין חברה לחברה.

להלן מקצת הנושאים המתחילים לתפוס מקום: שיפור בהגדרות A.D.L. מול הסף שנקבע ע"י המפקח, הכנסת שחרור מתשלום פרמיות בעת תקופת ההמתנה בביטוחים עם תקופת ההמתנה הארוכה, אפשרות לרכישת ביטוח נוסף בגיל 65 ("ברות ביטוח"), תהליך שהחל בחברת "כלל" וממשיך לצבור תאוצה, אפשרות לביטוח ילדים אותו יזמה "מגדל" והמשיכה "מנורה", שילוב תוספות אופציונאליות (הרחבות שנרכשו כנספח) בתוך המוצר הבסיסי, כתב שרות בעת מצב סיעודי ועוד.

 

פרמיות

תהליך של שיפור במגוון המוצרים ובתוכם, הוא תהליך מובן מאליו. ההפתעה היא בשינויים המתחילים לחול בפרמיות, באותם תעריפים שזה עתה הועלו.

חברת "מנורה" שביולי 2004 היתה הראשונה לייקר את תעריפיה, מצאה עצמה "מחוץ למשחק". הפרמיות שנדרשו היו גבוהות ביותר אפילו ביחס למחירן של החברות האחרות גם לאחר שאלה העלו את תעריפיהן. הנה חברת "מנורה" היא הראשונה שמורידה מחירים ובימים אלה חוזרת "למשחק". החברה עשתה זאת במהלך של שלושה שינויים המשלימים זה את זה:

 

א. ביטלה את תקופת ההמתנה בת 90 יום ובמקומה הכניסה את תקופת ההמתנה המקובלת בענף –  60  יום, זאת בנוסף לתקופת המתנה יקרה יותר של 30 יום שנשארה בתוקף.

 

ב. צמצמה את הנחת בני הזוג  מ- 15% ל -10%.

 

ג. הפחיתה את התעריפים באופן ניכר: 12% לגברים ו- 11% לנשים, בכל המסלולים.

 

שינויים אלה הורידו את החברה מהבדידות המזהרת בה היתה בראש טבלת המחירים במסלול "לכל החיים" לאנשים עד גיל 60. בגילאים מבוגרים יותר ובמסלול פיצוי של 5 שנים, נמצאת החברה במחירים הגבוהים במעט מהמקובל בענף – אך לא עוד מחוץ למעגל המכירות.

גם חברת ה"פניקס" עומדת לבצע החודש שיפורים משמעותיים ומבניים בתוכניות הסיעוד שלה, זאת תוך הוזלה משמעותית של הפרמיות לצעירים עד גיל 55.

הנה כי כן, אחרי ההלם שנבע מעלית המחירים, חברות הביטוח מתחילות להתעשת ומחפשות דרך להתמודד עם הירידה במכירות שהיתה במחצית הראשונה של השנה. אני לא מוציא מכלל אפשרות שחברות נוספות יוזילו אף הן את התעריפים במהלך השנה הנוכחית כדי להשאר בתחרות על ליבו של הסוכן.

אכן - תחרות בריאה לתועלת הלקוח והסוכן !

 

  חזרה לראש העמוד 

לכתבות נוספות של אבי רייטן  


© כל הזכויות שמורות לאבי רייטן

 

   

     ביטוח - מדריך הביטוח      מילון מונחי ביטוח                        

הקמת אתרים - קטיה שורצמן