א ו פ ק   ז ה ב  - מרכז ידע הכשרה וייעוץ להגנה סיעודית ובריאות

   ת.ד. 233, ניר-צבי  טל': 9200238 – 08  פקס: 08-9209864 
 
אבי רייטן: 050-7435865  אהוד ליפשיץ: 054-6551119

פעילויות

מי אנחנו? מאמרים   הוסיפו למועדפים

צרו קשר

 לדף הבית

 

 

הביטוח  המשלים  בעידן  ביטול  הקבוצתי

פורסם ב"עדיף ביטוח" גיליון מספר 677 מיום 28.3.2012 

 

  

 

הביטוח  המשלים  בעידן  ביטול  הקבוצתי

אלפי מבוטחים יישארו ללא ביטוח בשנים הראשונות בהמתנה לכניסת הביטוח המשלים לתוקף

 

 בימים אלה סוכמה סופית ופורסמה ההחלטה של המפקח על הביטוח לפיה לא יתקיימו עוד ביטוחי סיעוד קבוצתיים למעט אלה של קופות החולים (וגם אלה: עד מתי...??).

 

כבר במאמרים קודמים דנתי במשמעויות הנובעות מהחלטה זו ובמאמר זה ברצוני להאיר בעיה נוספת שתצוץ עקב הביטול ואשר בה סוכני הביטוח יהיו עסוקים בשנים הקרובות והיא: מה יהיה הכיסוי הביטוחי הסיעודי לציבור אשר הסתמך על הביטוח הקבוצתי ובחר לרכוש ביטוח פרטי משלים (המתנה 3 או 5 שנים).

 

ותחילה מעט היסטוריה: בשנת 2002 יזם סוכן הביטוח דב ברומר באמצעות חברת "אליהו" את הביטוח המשלים שתכליתו היתה אחת - להאריך את משך תקופת תשלום התגמול הסיעודי של קופות החולים למסלול של "לכל החיים" .

 

במסגרת האישור שקבע המפקח על הביטוח נקבע שעל חברת הביטוח להחתים את הלקוח המעוניין בתוכנית על הצהרה בה יאשר שידוע לו על כך שיש המתנה בת מספר שנים וכי הוא מאשר שיש בידיו תוכנית ביטוח של קופת החולים המכסה את השנים הראשונות. ההצהרה היתה חייבת להיות ע"ג דף נפרד (שלא במסגרת טופס ההצעה) ובעת התביעה אם חברת הביטוח לא תוכל להציג את ההצהרה הזו היא תשלם את תגמולי הביטוח בתום 60 ימי המתנה !!

 

כאשר חברות ביטוח אחרות ביקשו לאשר להם את התוכנית, ההצהרה הזו בוטלה מה גם שהאישור הורחב למכירה כשכבה שניה לכל ביטוח סיעודי אחר , כולל ובעיקר קבוצתי. למיטב ידיעתי רק חברת "כלל בריאות" ממשיכה למכור את התוכנית לבעלי ביטוח במסגרת קופות החולים בלבד ולא מעל קבוצתיים אחרים ואף ממשיכה להחתים את המבוטחים על הצהרה בטופס ההצעה שאכן יש להם ביטוח במסגרת הקופה.

 

הנה, השכבה הראשונה נעלמת. מספרם של המבוטחים אשר רכשו את ההשלמה כתוספת לביטוח קבוצתי לא ידוע לי אך אין לי ספק שהם רבים מאד אני מניח עשרות אלפים ואולי יותר. אם כך כיצד ייראה הכיסוי הסיעודי שלהם עתה? מה יעשו אלה אשר לא יוכלו לרכוש ביטוח פרטי כתחליף לקבוצתי? מה יסביר סוכן ביטוח ללקוחותיו במצב זה?

 

עצתי לסוכני הביטוח לסרוק את תיק ביטוחי הסיעוד שלהם, לאתר את הלקוחות הצפויים לעמוד בבעיה זו,ליצור עימם קשר ולדאוג דחוף ליצירת שכבת ביטוח שתחליף את הקבוצתי. צריך להיות ערים גם לכך שחלק מהארגונים ינסו להגיע לכדי הסכם עם חברות הביטוח לפיו הביטוח הקבוצתי הקיים יומר לאישי בתנאים נוחים יותר אך אל לסוכן הבודד להסתמך על כך ועדיף שייערך לכך לפני שתגיע תביעת הסיעוד הראשונה ולאחריה תביעה כנגד הסוכן על רשלנות מקצועית (אם כי אינני בטוח שיש עילת תביעה כזו).

 

 

  * הכותב הוא מומחה ומרצה להגנה סיעודית.

אבי רייטן clu,

.

 

  חזרה לראש העמוד

          

 

 

     ביטוח - מדריך הביטוח      מילון מונחי ביטוח  

הקמת אתרים - קטיה שורצמן